Lansare proiect ” Siguranţă rutieră, prim ajutor şi educaţie prin artă – outdoor education”

Comunicat de presă

ASOCIAȚIA E.D.I.T. (ASOCIATIA PENTRU EDUCATIE, DEZVOLTARE SI IMPLICAREA TINERETULUI), în calitate de beneficiar, în parteneriat cu ASOCIAȚIA A.C.E.A. (ASOCIAȚIA CULTURALĂ DE EDUCAȚIE PRIN ARTĂ), Liceului Teoretic “Alexandru Rosetti” Vidra, Școlii Gimnaziale Nr.1 Jilava și Liceului Teoretic Nr.1 Periș anunță implementarea proiectului ”Siguranţă rutieră, prim ajutor şi educaţie prin artă – outdoor education” POCU/988/6/26/153602.

Obiectivul general al proiectului este organizarea unui program de educație în sistem outdoor în cadrul Liceului Teoretic “Alexandru Rosetti” Vidra, Școlii Gimnaziale Nr.1 Jilava și Liceului Teoretic Nr.1 Periș, din județul Ilfov, cu implicarea a 36 de cadre didactice si 360 de elevi.
Rezultatele așteptate în cadrul proiectului sunt:

• 36 de cadre didactice care beneficiază de programe de formare;
  • 36 diplome de participare la programul de perfecționare profesională;
  • 36 de cadre didactice care primesc credite transferabile;
  • 360 de elevi participanți la programul de educație pentru siguranță;
  • 3 școli în care se desfășoară activități non-formale de tip outdoor în domeniul educației pentru siguranța (educație rutieră; acordarea primului ajutor);
  • 360 de elevi participanți la programul de prevenire a părăsirii timpurii a școlii prin artă;
  • 3 școli în care se desfășoară activități non-formale de tip outdoor prin intermediul artei, avand ca tema bullying-ul și furia lui distrugătoare;
  • 360 de elevi participanti la workshopurile de ecologie si dezvoltare durabila (tinta intermediara la 6 luni: 180 elevi;)
  • 3 școli în care se desfășoară activități non-formale de tip outdoor prin intermediul workshop-urilor de ecologie și dezvoltare durabilă.

Valoarea totală a proiectului – 1.729.975,86 LEI
Valoarea cofinanțării UE – 1.383.980,66 LEI
Data începere proiect: 03-08-2022
Data finalizare proiect: 02-08-2023
Proiect cofinanțat din din Fondul Social European prin Programul Operațional Capital Uman 2014-2020.

Persoane de contact:
Asociația EDIT: Zorila Liviu George – Manager de proiect – tel. 0727928638